American flagEnglish Spanish FlagEspañol Turkish FlagTürkçe German FlagDeutsch Italian FlagItaliano Indiaहिंदी French Flag Français Romanian FlagRomână Portugual FlagPortuguese
CSA logo Turkish
 
Center for Spiritual Awareness Meditation

Kişisel  Yarar  ve  Ruhsal  Gelişme  için
Meditasyon  Uygulaması

Meditasyon, insanın dikkatini, dış koşullardan çekip içine yönlendirerek seçilmiş bir odağa yoğunlaştırmasına yarayan doğal bir süreçtir.

Düzenli meditasyon (zihin sakinleştirme) uygulamasının yan-faydaları birçok dergide ve günlük gazetelerde geniş olarak yer almaktadır. Bunlara: bedensel ve zihinsel gerginliğin azalması yoluyla sakinleşme, bedenin bağışıklık sisteminin güçlenmesi, daha düzenli düşünce süreçleri, hafıza gücünün yükselmesi, sinir sisteminin inceliklere duyarlı hâle gelmesi ve canlılık kazanması, bedendeki yenileyici enerjilerin uyanması, doğal yaşlanma süreçlerinin yavaşlaması, beynin algılama, idrak etme ve bilinç açılması hâllerinin gelişmesi, bedenin uzuvlarının, salgı bezlerinin ve sistemlerinin düzgün çalışması dahil edilebilir. Bu sebeplerle, birçok doktor ve sağlık görevlisi düzenli meditasyon yapılmasını tavsiye etmektedirler. 

Bir taraftan, yan-faydaları memnuniyetle karşılanıp keyfi sürüledursun, meditasyon yapmanın birincil amacı insanda berrak bilinçlilik durumunu ortaya çıkarmak ve daha ileriye adım atmaya yönelik sağlıklı özgün ruhsal gelişmeyi sağlamaktır. Aşağıdaki temel uygulama kurallarının öğrenilmesi ve kullanılması kolaydır:

  1. Günde bir ya da iki kere meditasyon yapın.

  2. Rahat bir iskemleye dimdik oturun. Eğer size daha rahat geliyorsa bacak bacak üstüne atabilirsiniz. Başınızı dik tutun. Dikkatinizi beyninizin ön ve tepe bölgelerine yönlendirin. 

  3. Gevşemek için bir veya iki defa nefes alıp verin. Merkezinizde bulunduğunuzu hissedinceye kadar birkaç saniye hareketsiz durun. Doğal nefes alış-verişinizin ritmini farkedin.

  4. Nefes alışınız doğal olarak sürerken, zihninizden “Allah,” “huzur,” “sevinç” gibi seçtiğiniz güzel anlamlı bir kelimeyi söyleyin. Nefes verirken de aynı kelimeyi tekrar söyleyin. Devam ederken, seçtiğiniz kelimenin zihninizde ve farkındalık alanınızda çiçek açışını hissedin. Bunu, çabasız ve sonuçlarından endişe etmeksizin yapın.

  5. Bir bilinçlilik hâli ve sakin farkındalık deneyimlediğiniz zaman, artık kelimeyi dinlemeyi bırakın. Sakin kalın; birkaç dakika, meditasyonun sakinliğinin sürmesine izin verin. Uygulamanızı sonlandırmaya eğilim duyunca bitirin.

Bu uygulama kuralları herkese uygundur. Gevşeme amaçlı kullanılacağı zaman yaklaşık 20 dakikalık bir süre yeterlidir. Bu şekil, “basit zikir (mantra) meditasyonu” şeklidir. Mantra (Sanskritçe manas, zihin, düşünme ilkesi; tra, korumak ve öteye taşımak), dikkati gelişigüzel düşüncelere ve duygu hâllerine takılmaktan ayıran, odaklayıcı bir araç görevi görür. Nefesler yavaşlayınca ve hafifleyince, düşünceler ve duygular sakinleşince, berrak farkındalık durumları kendiliğinden doğal olarak deneyimlenir.

En iyi neticeyi elde etmek için günde bir veya iki defa meditasyon yapın. Sabah ve akşam saatlerinde yapmanız tavsiye edilir. Sonuçlarınızı değerlendirmeden önce, en az 30 gün alıştırmanızı yapmayı sürdürmüş olun. Eğer meditasyonu günlük dinî ibadetleriniz arasına katmayı isterseniz, ilk otururken, her zaman alıştığınız şekilde duanızı yapın, huzur ve Allah’ın varlığıyla içiçe olduğunuzun farkındalığı gelinceye kadar.. O anda meditasyon (zihnin durması) doğal olarak kendiliğinden de olur.  Eğer olmazsa, dikkatinizi içinize doğru akıtmak için seçmiş olduğunuz kelimeyi kullanın.

Meditasyon uygulamasında akıcılık kazandığınız zaman, sükûnet içinde Sonsuz’la ilişkinizi tefekkür ederek ya da sadece huzurlu ve tamamlanmış oluncaya kadar sakin bir bilinç hâli içinde kalarak oturuş sürenizi uzatabilirsiniz.

Günlük faaliyetlerinizi ve ilişkilerinizi yürütürken sakin hâlinizi sürdürün. Neşe ve iyimserlik
yeşertin. Duygusal olarak istikrarlı kalın. Gününüzün faaliyet ve dinlenme dengesini kurun. Bedeninizi hareket ettirmek için düzenli bir programınız ve besleyici bir yiyecek planınız olsun. Sağlık amaçları ve doğaya nazik davranmak bakımından “sebzegilci” (vejetaryen) beslenme en iyisidir. Bütün düşüncelerinizin, duygu hâllerinizin, ilişkilerinizin ve eylemlerinizin bütünlüklü ve yapıcı olmasına yönelin. Düzenli meditasyon uygulamaları ve doğa ile, diğer insanlarla ahenkli ilişki, bizlerin hayatımızı etkili, keyifli ve başarılı olarak yaşamamızı mümkün kılar.

Home Page
Meditasyon
Kriya Yoga
CSA Info
Roy Eugene Davis
 
Roy Eugene Davies'in Makalelerinin Türkçe Çevirileri
Books
Contact
Membership
.
Free Literature
Truth Journal magazine, a listing of Mr. Davis' books, and schedules of meditation retreats and seminars. (English only)
©2007-2010 Center for Spiritual Awareness
P.O. Box 7
Lakemont, Georgia 30552-0001
Security